W bieżącym roku szkolnym wraz z koleżanką z pracy mam okazję prowadzić cykliczne zajęcia plastyczno - techniczne pt. "Kreatywny przedszkolak". Odbywają się one raz w miesiącu w każdej grupie wiekowej, a ich celem jest zapoznanie dzieci z różnymi technikami plastycznymi. Na pierwszych zajeciach dzieci miały okazję zapoznać się z techniką stemplowania owocami.
Inspirację do tych zajęć znalazłyśmy tu: jesienne przetwory, dodatkowo stworzyłyśmy scenariusz i odmienne zadania dla młodszych i starszych dzieci.
Przedszkolny Artysta |
SCENARIUSZ ZAJĘCIA PLASTYCZNEGO Z CYKLU "KREATYWNY PRZEDSZKOLAK"
TEMAT ZAJEĆ: Słoik z przetworami – owocowe stempelki
PROWADZĄCE
ZAJĘCIE: Katarzyna J., Ewa G.
CELE OGÓLNE:
·
zapoznanie z techniką maczania połówki owocu w
farbie i stemplowania nią szablonu słoika/ naszkicowanego słoika
·
kształtowanie umiejętności rozróżniania i
nazywania popularnych owoców rosnących w sadzie (jabłka, gruszka, śliwka)
·
utrwalenie wiedzy dzieci na temat znaczenia
spożywania owoców dla zdrowia
·
rozwijanie u dzieci zmysłu smaku i węchu
CELE
SZCZEGÓŁOWE:
- rozróżnia i nazywa owoce
- wie, że należy jeść owoce, aby
być zdrowym
- wypowiada się poprzez twórczą
pracę plastyczną
FORMA:
- zajęcia z całą grupą;
- praca samodzielna, indywidualna
WYKORZYSTANE
METODY:
-słowne-rozmowa,
dyskusja
-czynne-zadań
stawianych do wykonania
-oglądowa-
pokaz, obserwacja
POMOCE:
słoik z przetworami, kawałki materiałów, szablon słoika, farby, kleje, owoce (jabłka, gruszki, śliwki), tacka, deska i nożyk do krojenia, ołówki, kartki z bloku technicznego, kredki
PRZEBIEG
ZAJĘCIA:
1.
Nauczycielka recytuje zagadki słowne ( źródło - internet) dotyczące owoców
rosnących w sadzie: jabłek, gruszek, śliwek
Jest
to jabłka bliska krewna,
Złota
na gruszy królewna.
Chociaż
nie nosi korony
Wszyscy
bija jej pokłony.
Jest
słodziutka i soczysta,
Zjadać
ją – przyjemność czysta!
Kształty
ma na wspak serduszka
Kto
to tak? Pani GRUSZKA
Ma
rumieńce, lecz to nie dziewczynka
Ma
ogonek, ale to nie świnka.
Jest
to wspaniały owoc jesienny:
Na
deser, do przetworów bezcenny!
Kompot
z niego, konfitura słodka,
Bez
niego nie uda się szarlotka.
Dojrzewa
na gałązce jabłoni,
Później
trafia do smakosza dłoni,
A na
końcu do pustego brzuszka.
Czego
dotyczy wierszyk? JABŁUSZKA!
Wybór
tych jesiennych owoców jest wielki:
Renklody,
węgierki oraz mirabelki.
Barwy
ich różne: od zieleni po fiolet.
Jednak
ja odmianę najciemniejszą wolę.
Smaczne
z nich powidła, konfitura gładka.
Kompot
dla wnuka, nalewka dla dziadka.
Lubię
babci przy przetworach z nich pomagać,
Wybieram
dojrzałe, na pestki uwaga!
Są soczyste
smaczne, lecz to nie oliwki!
Co to
za owoce? Oczywiście ŚLIWKI!
? Oczywiście
2.
Nauczycielka przygotowuje na talerzu różne owoce.
Przeprowadza z dziećmi rozmowę na temat pory roku i darów „Pani Jesieni” w
sadzie. Mówi
o znaczeniu owoców dla zdrowia i pyta jakie
owoce dzieci lubią i jedzą. Zachęca do rozpoznawania zgromadzonych na talerzu
owoców i ich nazywania (to jest jabłko, jest czerwone i okrągłe..).
3.
Praca przy stolikach. Dzieci
maczają kawałki owoców w farbach oraz stemplują nimi wycięty wcześniej kontur słoika lub w przypadku dzieci starszych naszkicowany słoik. Po wyschnięciu pracy dzieci przyklejają kawałek materiału w miejscu dekielka i zginają go tak, aby powstały falbanki.
Przedszkolny Artysta |
Przedszkolny Artysta |
Przedszkolny Artysta |
Przedszkolny Artysta |
Przedszkolny Artysta |
Przedszkolny Artysta |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz